unit|Unit 29 Shopping Lesson 114教学设计
【jiaoan.jxxyjl.com--八年级英语教案】
Lesson 114教学设计示例一、教学目标
1.知识目标
(1)复习和食物相关的词汇:rice, bread, coke, milk, eggs, potatoes, oranges, pears等。
(2)学习句型:How much is the ___? How much are the ___? That’s cheap/expensive. They’re cheap/expensive.
2.能力目标
能够用英语熟练询问某物的价钱。
3.情感目标
教育学生要礼貌购物。
二、教学过程
Step 1 Revision
1 Check homework.
2 Ask students to contribute pens, books, etc. to the shop on your desk: Say What do you have for the shop? Help the students to answer, I have a /
some … Ask What things does the shop sell?
3 Revise the names of the new food items taught in the last lesson.
Step 2 Presentation
Talk about the items on your desk. Say This is my shop. It sells pens, books, rulers and things like that. What does it sell? Does it sell bread? etc. Help the students to answer Yes, it does. / No, it doesn"t. Teach the meaning of sell by gesture or translation. Get a student to take charge of the shop and to tell the class what it sells. Get students to ask Does it sell rice? etc.
Step 3 Practice
1 Books closed. On the Bb write Shop A on the left-hand side and Shop B on the right-hand side. Tell the students Shop A sells books and pens. What else does it sell? Get the students to make suitable suggestions, and write them on the Bb underneath Shop A. Then say Shop B sells apples and meat. What else does it sell? Write down students" suggestions. (Do not erase this list, you will add prices later on in the lesson.)
2 Teach this dialogue:
A: I want to buy some bread. Which shop sells bread?
B: (pointing) That shop over there sells bread.
A: Can you come with me, please?
B: Certainly!
Students practise the dialogue in pairs, adding more words to it if they wish.
3 Write a price list for shop B. Get the students to make suggestions:
e.g. kilo
Meat Y8.60
Apples Y4.20
Teach How much is the meat? It"s eight yuan sixty fen a kilo. Teach How much are the apples? They"re four yuan twenty fen a kilo. Get the students to practise in pairs asking questions about the price of pears, bananas and all the other items of food that are listed on the Bb.
4 Teach How much is the pen? It"s three yuan. Get the students to ask you the price of other classroom objects.
5 Teach That"s expensive/cheap! And practise the extended dialogue:
A: How much is that book?
B: It"s four yuan.
A: That"s expensive! How much is this one?
B: This is one yuan and fifty fen.
A: Oh, that"s cheap!
Step 4 Look and say
SB Page 62, Part 1. Tell the students to look at the price list in the pictures. Get the students to work in pairs and ask questions as in the presentation about the price of the food items in the picture.
Step 5 Look, ask and answer
1 SB Page 62, Part 2. Give an example, then get the students to practise in pairs.
2 In small groups have students use the price list and role-play being at the supermarket. They should not write anything down, but use their books to look at the price list only. As the students work, walk around and give help where needed. Have several groups volunteer to do their role-play for the class. Note that the dialogue on the left side deals with uncountable nouns and the one on the right side deals with countable nouns.
Step 6 Read and practice
SB Page 62, Part 3. Give instructions to the students and make sure they know the goal of this part. Use the first dialogue to talk about food like apples, oranges, etc. that are countable. Use the second dialogue to talk about food that is uncountable. You may demonstrate with a student. Now have the class work in pairs. Finally, call out several pairs to perform before the whole class.
Step 7 Workbook
SB Page 144, Wb Lesson 114, Exx. 1-3. Since the students have made a survey of a nearby shop or market, they can do Ex. 1 in groups. Then each group may report to the whole class. Do Ex. 2 and 3 in class.
Homework
Finish off the Workbook exercises.
本文来源:https://jiaoan.jxxyjl.com/banianjiyingyujiaoan/3520.html
相关教案
- [lesson]Lesson 107教学设计示例
- unit|Unit 19 A visit to an island
- [八年级英语第五单元单词]八年级英语第五单元Working hard on the farm_八年级英语教案-英语教案,试题,论文,听力
- [lesson]Lesson 15 Danny Grows Grain!
- teaching_Teaching plan for Honesty.
- mainly|Mainly revision
- lesson_Lesson 98教学设计方案
- autumn_Autumn festivals
- lesson_Lesson 102教学设计示例
- 【新目标英语八年级下册教学工作计划】新目标英语八年级教学笔记 unit 3_八年级英语教案-英语教案,试题,论文,听力
-
自制教具说明|教具、课件说明详细阅读
素材编码 名称 用途内容描述 数量 备注b8a-u1-l3-01 单词卡片讲授新词上画牛奶图片,下面是单词 milk1b8a-u1-l3-02 单词卡片讲授新词上画可乐,下面是单词cola1b8a-u1-l3-03单词卡片讲授新词上画薯片,下面是单词potato chips 1b8...
- 详细阅读
-
[lesson]Lesson 104 教学设计方案详细阅读
Lesson 104 教学设计方案 教学目标: 1 Grasp the rules of spelling and word formation 2 掌握请假条等英文应用文的写作。 重点语言点: 1 Making words 1) Nouns→Adjectives “+ ful, +y” e...
-
lesson_Lesson 98教学设计方案详细阅读
Teaching Objectives: Grasp the story and some words and useful expressions 1 Its nice of you 2 Youd better not talk 3 As quickly as she could ...
-
lesson_Lesson 103 教学设计方案详细阅读
Lesson 103 教学设计方案 Teaching objectives: Grasp the different types of sentences and grasp some words Language focus: 1 Different types of sentences 1)...
-
chapter_Chapter 4 Numbers:Everyone’s language详细阅读
8a chapter 4 numbers--- language (p52)teaching aimsaims of the knowledge1 grasp to give orders or instructions2 grasp instructions and statements ab...
-
【自制教具说明】教具、课件说明详细阅读
素材编码名称用途内容描述数量备注b8a-u2-l3-01 幻灯片1图片p10 section b上1a中的四幅图按顺序扫描制成幻灯片1、2、3、41b8a-u2-l3-02 幻灯片2图片1b8a-u2-l3-03幻灯片3图片1b8a-u2-l3-04幻灯片4图片1b8a-u2-l3-05幻灯片5表格...
-
lesson_Lesson 87 教学设计方案详细阅读
Lesson 87 教学设计方案 Teaching Objectives: Finish reading the passage about the relay race and grasp one sentence pattern “not so as as ” Language...
-
【date是什么意思】Dates, months and seasons详细阅读
教学目标 通过本单元的学习,学生们应会:“年月日”(dates, months and years) 和“季节”(seasons) 的表达, 以及不同季节的特点、自然现象的描述等。 学会1—12月份和的四季英语名称,以及1—31的序数词。有关各国季节的变化,自然现象的描述和信件的基本写法,也是本课的...
-
lesson|Lesson 102 教学设计方案详细阅读
Lesson 102 教学设计方案 Teaching objectives: Grasp the story and new words and useful expressions Language focus: New words and expressions set off( from ...